Zaujímavé fakty o zážitkoch, ktoré si (ne)vedel vol. 2

Zaujímavé fakty o zážitkoch, ktoré si (ne)vedel vol. 2

26. Február 2016

Prečítaj si našu druhú časť zaujímavostí, faktov a kuriozít o adrenalínových, nevšedných a bláznivých zážitkoch, ktoré si zaručene (ne)čítal a dozvi sa viac!

 

Paragliding

1. Možno ťa prekvapíme, ale paragliding je bezpečnejší ako si myslíš. Dokonca je bezpečnejší ako šoférovanie či jazda na koni! Možno to tak nevyzerá, ale piloti majú nad ovládaním paraglidingového krídla prekvapujúco vysokú kontrolu. Otestovali sme ho aj my. A čo ty, už si svoj paraglidingový let absolvoval?

2. Vedel si, že traja brazílski adrenalínoví nadšenci prekonali v roku 2015 Guinnessov rekord v najdlhšom lete?! Preleteli bez prerušenia až 513 kilometrov. Celkovo vo vzduchu strávili neuveriteľných 11 hodín. Tomu sa povie výdrž.

3. A máme tu ďalší z obdivuhodných rekordov. Petar Lončar (SRB), Veso Ovcharov (BUL), spolu s Ondřejom Procházkom (CZE) stanovili nový rekord v trojnásobnom synchronizovanom paraglidingovom lete. Ak sa domnievaš, že išlo o bežné spustenie z kopca, veľmi sa mýliš. Nielenže skákali z balóna, ale po zoskoku spravili 126 otáčok pri preťažení až 7G! Rekord prekonali počas balónovej fiesty v Turecku. Pozri si parádne video z toho zážitku.

 

 

Jazda na formule

1. Uff! Kokpit formule je tak tesný, že na to aby sa do neho pilot dostal, musí odstrániť volant a následne po usadení, ho znovu pripevniť. Ďalšou zaujímavosťou je, že počas pretekov dosahuje priemerná teplota v kokpite až 50 stupňov celzia.

2. Bežné pneumatiky auta vydržia od 60 000 do 100 000 kilometrov. Pneumatiky formule F1 len od 90 do 120 kilometrov. 

3. Toto nás dostalo - pri pretekoch v uliciach mesta, napríklad ako Monako, musia byť všetky kanalizačné poklopy privarené, pretože prítlak formule poskytuje dostatok sania, aby tieto kryty doslova vytrhli zo zeme. Formula je jednoducho monštrum.

zdroj

 

Simulátor voľného pádu

1. To je sila! Pri letovej komore (tuneli), "veje vánok" o rýchlosti 270 km/h - v Beaufortovej škále odpovedá sile hurikánu. Škála má dvanásť stupňov a práve hurikán je na poslednom 12. mieste. Takto vyzeral náš prvý let!

2. Prvý veterný tunel na lietanie pre zábavu, bol postavený v Orlande na Floride, už v roku 1998.

3. Rekord v najdlhšom lete v tuneli drží Čech, ktorý v Prahe lietal nepretržite 6 hodín, 6 minút a 6 sekúnd. Naozaj diabolský čas. Let sa uskutočnil 10.12.2013 a neúnavným letcom bol nadšenec lietania Petr Beránek. Okrem neho skúšal rekord pokoriť aj samotný Bear Grills – vydržal 1 hodinu, 36 minút a 5 sekúnd. Len pre informáciu - 3 minúty lietania zodpovedajú asi 3-4 zoskokom z výšky 4000 metrov. Poď sa vznášať aj ty.

 

Segway

1. Toto nevymyslíš – to je život. Majiteľ spoločnosti na výrobu Segwaya (James Heselden), zomrel priamo počas jazdy na známej dvojkolke. Spadol zo zrázu do rieky. 

2. Vyrábajú sa rôzne druhy tohto pôvodne lunárneho vozu. Dvojkolesák na jazdu v meste, off-road Segway alebo Segway na golf. Na Slovensku si ho môžeš kúpiť (v základnej lacnejšej verzii) už od 1500 Eur, offroad ťa výjde o tisícku viac. Ak si ho chceš pred kúpou vyskúšať, klikni SEM.

3. Segway využíva napríklad japonská armáda, používa sa na letiskách, slúži britskej polícií či je pomocníkom v skladoch. Práca môže byť predsa aj zábavná :)

PS: jazdy na Segwayi sa nemusíš báť. Pri kochaní sa na okolitú prírodu musíš byť ale opatrný. Neber si príklad od známeho doktora z filmu Vesničko má středisková.

 

Let stíhačkou

1. No toto... Bežne piloti (napríklad pri lete na L-29 Delfín) zažívajú preťaženie až 7G. Za normálnych okolností to bežný (netrénovaný) človek zvládne len s ťažkosťami. Odkrví sa mu hlava, zahmlieva sa mu pred očami alebo zvracia. Ak však poslúchneš rady pilota a pri predvedení akrobacie stiahneš svalstvo, máš po probléme :) Vyskúšaj, koľko vydržíš ty pri lete stíhačkou.

2. Stíhačka je mega rýchly lietajúci stroj, s ktorým sa odvážil zmerať sily ďalší z bleskových mašín. Nebola to stíhačka, vrtuľník, ani lietadlo. Bolo to jedno z najrýchlejších áut na svete - náš Ariel Atom. Súboj dvoch titanov dopadol nerozhodne 1:1. O tomto nezvyčajnom dueli, počas leteckých dní SIAF, si môžeš prečítať TU. Túto parádu má na svedomí naša spoločnosť Enjoy Racing.

3. Hovorí sa "odvážnym šťastie praje". No zdá sa, že niekedy páni tvorstva trochu preceňujú svoje sily. Kto by to povedal, že najviac pri lete stíhačkou zvracajú muži? Častokrát  hrajú formu a myslia si, že adrenalínový let stíhačkou zvládnu ľavou-zadnou. Aké je prekvapenie ich žien, keď po vystúpení nezvládnu ani stáť na nohách, či udržať jedlo v žalúdku :)

 

Odporúčané