Zaujímavé fakty o zážitkoch, ktoré si (ne)vedel

Zaujímavé fakty o zážitkoch, ktoré si (ne)vedel

12. Jún 2015

Prečítaj si zaujímavosti, fakty a kuriozity o adrenalínových, nevšedných a bláznivých zážitkoch, ktoré si zaručene (ne)čítal a dozvi sa viac!

Rozmýšľal si niekedy nad tým, ako vznikol flyboard, či je bungee jumping bezpečný alebo kto ako prvý letel v balóne? V našom seriáli sa dozvieš zaujímavé informácie o zážitkoch, ktoré môžeš aj ty absolvovať. Prvá časť, práve štartuje...

Let balónom

1. prví cestujúci v teplovzdušnom balóne boli zvieratá – ovca, kohút a kačica, stalo sa tak v septembri 1783, let trval cca 8 minút. Zvieratá prežili, kohút si však zlomil krídlo. Toto na zvieratách radšej neskúšaj!

2. prví ľudia (piloti) v balóne sa skoro stali väzni! Ľudovít XI. bol myšlienkou letu balónom pasadnutý. Nechcel však riskovať svoj život a tak sa rozhodol obetovať väzňov – veď aj tak zomrú! Tohto nápadu sa však chopili vedec Jean-François Pilâtre De Rozier a aristokrat François Laurent d’Arlandes. Po 20-minútovom lete úspešne pristáli.

3. videl si animovaný film UP (Hore / Vzhůru do oblak)? Staručký Carl si chce splniť životný sen a na dom si pripevní tisícky balónikov, aby sa dostal do Južnej Ameriky. Niekto si dal tú námahu a prepočítal, koľko balónov by v skutočnosti unieslo (typický americký) dom. Bolo by to 12 658 392 héliom napustených balónov – zdroj – imdb.com

Let balónom nájdeš aj TU

 

Bungee jumping

1. aj keď to tak možno nevyzerá, bungee jumping je naozaj bezpečný. Je tu šanca približne 1:500 000, že sa ti pri bungee jumpingu niečo stane. Väčšia pravdepodobnosť je, že sa smrteľne zraníš pri jazde autom v rýchlosti cca 160 km/h.

2. aké sú najextrémnejšie miesta na bungee skok? Čo tak Viktoriine vodopády (Zimbabwe), skok do jaskyne Prohodna v Sofii (Bulharsko), najvyšší bungee skok z veže Macau v Čine, Kawarau most na Novom Zélande, či skok z vodopádov Magwa v južnej Afrike?

3. najdrahší bungee skok za približne 10 000 amerických dolárov si môžeš skočiť do sopky Pucón v Chile. Šesť dňový výlet obsahuje skok z vrtuľníka do sopky (sopka je aktívna!) a cesta späť cca 56 km do mesta stále visiac na lane!

Skoč si aj ty po nový zážitok - bungee jumping

 

Zoskok z lietadla na padáku

1. ak si myslíš, že tandemový zoskok je len pre mladých, tak sa mýliš. Najstarší "letec" ktorý skákal v tandeme, mal 101 rokov. Najmladší mal len 4. Mal by si odvahu nechať svoje dieťa vyhodiť z lietadla?

2. Guinnessov rekord pre najviac single (jeden človek) zoskokov z lietadla za jediný deň, drží Jay Stokes. V roku 2006 skočil z lietadla 640-krát. Akonáhle sa dotkol zeme, odopol si padák a počas behu na čakajúce lietadlo si nasadil druhý zbalený padák.

3. pri tandemovom zoskoku sa môžeš dať tetovať a prekonať tak rekord, ktorý získal istý švéd. Jonas sa nechal tetovať počas jeho zoskoku zo 4 000 metrov. A čo si to vlastne dal tetovať? Písmená ‘WFFT’ (World’s First Freefall Tattoo), čo v preklade znamená svetovo prvé tetovanie pri voľnom páde. Tomu sa hovorí extrém!

Zaži aj ty voľný pád TU

 

Flyboard

1. tento "stroj" so systémom vodných trysiek sa zrodil v roku 2011. Život mu vdýchol Frank Zapata, šampión v jazde na vodných skútroch. Prvýkrát bol flyboard verejnosti predstavený na Majstrovstvách sveta vo vodných skútroch v Číne. Písal sa rok 2012 a video s flyboardom si na youtube počas nasledujúcich 15-tich dní pozrelo cca 2,5 milióna ľudí. To bol zrod nového fenoménu!

2. pár mesiacov po predstavení, sa dočkal zaradenia medzi oficiálne športy. Dokonca sa v tom istom roku (2012) konal aj prvý svetový pohár na flyboardoch v Qatare. Onedlho flyboard ohúril celý svet! Pozri si úžasné video z Qataru.

3. flyboard si môžeš kúpiť za približne 5 000 Euro. Na flyboarde si vyskúšaš viac ako 33 druhov trikov, ako je napríklad dolphin dive – nazvané podľa plávania delfínov, skokom z vody a do vody hlavou vpred; slalom – prudký pohyb flyboardu zo strany na stranu smerom vpred; superman – zmena smeru prudko dopredu, až kým sa nedostaneš do rovnobežnej polohy s vodou, trysky na nohách ťa poháňajú vpred; vývrtka – niekoľkonásobné ponory tzv. cez rameno, kde sa otáčavými prudkými pohybmi dostaneš do vývrtky.

Vyskúšaj si netradičnú zábavu na vlastnej koži - flyboard

 

Zorbing

1. aké by to bolo, keby sa aj zorbing neocitol v Guinnessovej knihe rekordov? Najdlhšia "zorbingová jazda" merala 570 metrov (Steve Camp) a najväčšia dosiahnutá rýchlosť pri zorbingu bola cca 52 km / h (Keith Kolver).

2. zorbing nemusí prebiehať len spustením z kopca. Existuje aj tzv. aquazorbing, teda zorbing na vode (v plastovej guli chodíš po vode), zorb football (máš na sebe navlečenú plastovú gulu a snažíš sa trafiť loptu do brány), či novinka zorb cannonball, teda vystrelenie zorbovej gule z kanónu. Preletíš cca 20 metrov a zažiješ rýchlosť 40 km / h. Čo tých ľudí nenapadne...

3. zorbing (vo svete známy aj ako sphereing, orbing a freeballin) potvrdil svoju popularitu aj pri reklame. Známa automobilka Nissan a jeho inžinieri skonštruovali najväčšiu zorbovú gulu (v priemere 6 metrov), v ktorej dolu kopcom nechali spustiť rodinný hatchback. CarZorb (auto v zorbe) dosiahol rýchlosť cca 33 km / h a celá akcia sa konala na podporu novej bezpečnostnej technológie automobilky. Video nájdeš TU

Vykotúľaj zo seba všetok stres a vyskúšaj si zorbing

 

Je nejaký zážitok, o ktorom by si sa chcel dozvedieť viac v druhej časti? Máš aj ty nejakú zaujímavosť? Napíš do komentu a podeľ sa s nami!

Odporúčané