Testovali sme Pilotovanie lietadla na skúšku

Testovali sme Pilotovanie lietadla na skúšku

8. Apríl 2015

Na vlastnej koži sme si vyskúšali Pilotovanie lietadla

V záujme zvyšovania kvality sa náš „zážitkový tím“ rozhodol vyraziť do terénu a na vlastnej koži vyskúšať to, čo Ti ponúkame na stránke. Naša voľba padla na populárny zážitok – Pilotom na skúšku. Priestory kancelárie sme preto na chvíľu vymenili za priestranstvo letiska Očová, kde sme si na jednu krásnu sobotu dohodli s pilotom, pánom Kubiczkom „testovacie lety“.

Hoci predpoveď hovorila o slnečnom dni, ráno nás zastihla hustá hmla a pochybnosti. Stále za nulovej viditeľnosti nás privítal pán Kubiczek a hneď nás začal zoznamovať so všetkými krásami, ktoré ukrýva tamojší hangár. Ako typickému zástupcovi pozemšťanov, ktorí sa pre lietanie nenarodili, mi pri pohľade na útle lietadlo, ktoré pilot vytiahol z hangára jednou rukou, nebolo všetko jedno. Hmla nám našťastie dala čas na psychickú prípravu a pri príjemnom rozhovore o lietadlách a lietaní, sme sa začali na let všetci traja čoraz viac tešiť.

Asi hodinu pred obedom nastal konečne ten čas. Vyšlo slnko a piloti začali vyťahovať z hangára jedno lietadlo za druhým, celkom ako neposedné deti bicykle po dlhej zime. Vrtuľa sa roztočila aj na našom stroji. Ako prvá sa odvážila Miška. Ani nie za päť minúť nám už máva zo vzletovej dráhy a my pomaly sledujeme v diaľke miznúce lietadlo. Po zhruba polhodine lietadlo hladko pristane na dráhe a Miška chŕli superlatívy. Nasleduje striedačka. Mám trochu obavy, v detstve som sa vyhýbal kolotočom a teraz mám letieť v lietadle, ktoré sa zmestí pomaly aj do garáže? Sadám si do lietadla, nasadzujem komunikačné slúchadlá, vzlietame. Že nie som letecké eso, pilot pán Kašpar, pochopí ihneď a prispôsobí tomu let. Celý čas letíme akoby sme viezli drahý porcelán. Predo mnou sa otvára nádherný výhľad na celé okolie. Po vystúpaní do bezpečnej výšky mi pilot povolí prebrať riadenie. Ukáže mi ako s lietadlom stúpať či klesať, robiť zatáčky a kde sa na prístrojovke nachádzajú dôležité informácie o výške a rýchlosti. Nikdy by som nepovedal, že ovládanie lietadla pomocou knipla (páky) je také jednoduché. V známom prostredí poľahky dopilotujem nad rodnú obec, kde mi pán Kašpar pomôže urobiť fotografický nálet. Napriek mojim obavám mi let ubehne, veľmi rýchlo. Z lietadla vystupujem síce zelený, ale šťastný z prekonania samého seba. Posledný sadá do lietadla ostrieľaný letec Tomáš, aj zo zeme je vidieť že si let naozaj užíva a prudšie manévre mu nerobia problém. 

A naše hodnotenie? Zážitok – Pilotom na skúšku môžeme jednoznačne odporučiť. Na vlastnej koži sme zistili, že niet dôvod na obavy. Piloti sa správajú ako ozajstní profíci a robia všetko preto aby sa aj ten najväčší strachopud cítil v lietadle bezpečne, užil si nádherný pohľad z vtáčej perspektívy a ako bonus okúsil aké vzrušujúce je pilotovať lietadlo.

- ZM -

 

Odporúčané