Slovensko - krajina plná zážitkov

Slovensko - krajina plná zážitkov

28. Október 2016

Zhliadni Slovensko trochu inak. Od Košíc, cez Tatry až po Bratislavu... Zahoď starosti, stres nechaj za dverami kancelárie a opusť stereotyp. Ukážeme ti našu nádhernú krajinu tak, ako si ju ešte nevidel!

Naše malebné Slovensko ponúka zaujímavé zákutia, ktoré sa oplatí vidieť. Nie sú to len pestrofarebné lúky, pohoria týčiace sa až do nebies, úrodné polia či nekonečné vodné plochy... Nájdeš tu aj aktivity, ktoré robia Slovensko krajinou zážitkov. Vie to aj náš Tomáš, ktorý sa vydal na 4-dňovú dobrodružnú cestu, ktorá ho presvedčila, že máme byť právom na čo hrdí! Staň sa súčasťou do teraz nevídaného projektu (aj keď let virtuálne), objav do teraz nepoznané, nechaj sa inšpirovať a nauč sa užívať život plnými dúškami. Štartujeme...

Meno: Tomáš

Vek: pokročilý

Stav: šťastne ženatý

Cieľ: prejsť celé Slovensko za 4 dni a otestovať rôzne zážitky

Tento bláznivý projekt skrsol Tomášovi už dávno. Túžil zažiť niečo adrenalínové, dobrodružné a zábavné a pritom precestovať celé Slovensko. Prečo toto všetko nespojiť a neabsolvovať zaujímavý netradičný trip po celej republike a neotestovať napríklad let lietadlom, bungee jumping, voľný pád či jazdu na segwayi? Celú zážitkovú cestu si vychutnal nielen Tomáš, ale aj malý štáb STV a rozhodli sa s nami podeliť o všetky svoje pocity a dojmy. Prečítaj si čo zažili a na konci čekuj video!

 

1. zážitkový deň

Pilotovanie lietadla na skúšku

Trip začína na letisku v Bidovciach, kde dobrodružná posádka nastúpi do lietadla, ktoré sa pokúsi Tomáš v priebehu letu odpilotovať. Po vzlete a krátkej inštruktáži od skúseného pilota, prevzal Tomáš riadenie a vychutnával si nielen nevídaný zážitok ovládať lietadlo, ale aj nádherné výhľady na Vysoké Tatry. Najradšej by sa vznášal medzi oblakmi do nekonečna, ale čakalo ho ešte množstvo zážitkov, ktoré musel otestovať a tak pilot znovu prevzal riadenie a hladko pristál na popradskom letisku.

Pilotuj lietadlo aj ty! >>

Jazda na off-road segway

Tomáš nepatrí medzi pohodlných ľudí, ktorí sa všade vyvážajú a "šetria" svoje nohy. Prečo si však nepozrieť Štrbské pleso trochu inak? Rozhodol sa naskočiť na segway, dvojkolesové elektrické vozítko, ktoré vymysleli v NASA a pustil sa do spoznávania Tatier ako futuristický turista. Nemusel sa 100% sústrediť na ovládanie, keďže to je úplne intuitívne a svoju pozornosť mohol venovať aj nádhernej panoráme, ktorá vyráža dych. Nemohol sa však vyvážať večne a tak pokračoval na svojej ceste po vlastných.

Vyskúšaj segway a už nebudeš chcieť chodiť pešo! >>

Vyhliadkový let balónom

"Testovača" Tomáša už zrejme omrzel kontakt so zemou a tak sa rozhodol vydať znovu do výšin. Let balónom nezačal hneď samotným letom, ale zúčastnil sa aj samotného rozkladania a nafukovania balónu. Nasledovalo naskočenie do balónu a o pár sekúnd sa už vznášali vo vzduchu. Žiadna kabína, sklo ani rev motora, ale ničím nerušený vyhliadkový let s nádherným výhľadom, napríklad na majestátny Spišský hrad. Prekvapením bol krst prvoletcov a symbolický prípitok. Po hodine sa let skončil a tým aj prvý zážitkový deň.

Naskoč do koša balóna a objav nové pohľady >>

 

2. zážitkový deň

Vyhliadkový let vrtuľníkom

Páliace slnko a horúčava sa stávali neznesiteľnými a tak sa Tomáš znovu presunul do výšin a rozhodol sa schladiť. Príjemnejšie počasie je predsa len na severe a tak sa vydal znovu za majestátnymi Tatrami. Presklenná kabína mu ponúkla výhľad na krásu našej krajiny a rýchlosť cca 200 km/h možnosť zhliadnuť čo najviac za krátky čas. Tomáš a jeho partia spoludobrodruhov tak mohli zhliadnuť aj známy skokanský mostík, či Liptovskú Maru. Na Liptove cesta končí a všetci sa spoločne presúvajú za iným, oveľa adrenalínovejším zážitkom...

Vydaj sa do výšin na vrtuľníku >>

Simulátor voľného pádu

Tomáš má rád rýchlosť a adrenalín. Preto sa zo vzduchu v exteriéry presunul do interiéru a otestoval "plachtenie vo vánku", ktorý fúka rýchlosťou viac ako 200 km/h. Čakalo ho simulovanie tandemového zoskoku vo veternom tuneli v Liptovskom Mikuláši, kde si vyskúšal samostatný let a postupným ovládaním častí tela menil smer letu, či rýchlosť. Aj keď to znie možno nebezepečne, nemal žiadne obavy - spoločnosť mu robil skúsený inštruktor, ktorý ho na konci zobral na let, pri ktorom sa mu zatočila hlava. 3 minúty, kedy Tomáš pokoril gravitáciu ho presvedčili o tom, že stáť pevne na zemi nie je nič pre neho.

Zasimuluj si aj ty a pokor náš hurikán! >>

Termický paragliding

Ďalším zážitkom, ktoré sa rozhodol náš "testovač" vyskúšať bol termický paragliding na Chopku. Opäť vo vzduchu, ale úplne inak - pripútaný k tandem pilotovi, obaja zavesení na krídle. Na vrchol kopca sa celá skupina vydala lanovkou a ich cesta dole bola skutočne originálna. Krátkym rozbehom z kopca a nasledoval pohodový let, kedy človek plachtí ako vták a vníma zrazu svet z úplne inej perspektívy. Termika umožňuje vystúpať vyššie a zhliadnuť krásu zo zeme neviditeľnú. Všetko má svoj koniec a tak Tomáš pristáva po asi 15-tic minútach na zadku, ale za to skutočne hladko.

Plachti vzduchom ako vták a objav krásu paraglidingu >>

Rafting

Tomáš vymenil vzduch za ďalší živel - vodu. Aj keď sa cíti lepšie vo vzduchu, rafting sa chystal dokonale užiť. Vodný kanál v Liptovskom Mikuláši privítal veľmi rád, keďže ortuť teplomera stúpala prekliate vysoko. Pred samotným splavom vyfasoval neoprén, špeciálnu obuv a do rúk dostal pádlo. Celá posádka sa musela naučiť skoordinovať svoje pohyby a zvládnuť divoké pereje, ktoré im pomáhal skrotiť skúsený inštruktor. Rafting nielenže splnil, ale aj predčil jeho očakávania. Nemohol si priať lepšie ukončenie 2. zážitkového dňa. Spokojný, unavený ale nedočkavý zaspával s myšlienkami na 3. deň v znamení zážitkov.

Zdolaj pereje na rafte a zaži vodný adrenalín ako sa patrí >>

 

3. zážitkový deň

Air chopper - vyhliadkový let

Pred skupinkou dobrodruhou bol ďalší dobrodružný deň, ktorý štartoval netradičným zážitkom - letom na air choppery. Čudesný lietajúci stroj ako z Harryho Pottera je vlastne motorka s vrtuľou. Vyzerá to bláznivo a aj to bláznivé je. Tak ako jeho pilot, ktorý dal Tomášovi zabrať a nedovolil mu ani na chvíľu sa nudiť. Obyčajný vyhliadkový let sa stal akčnou prehliadkou krás stredného Slovenska. Pár bláznivých otočiek s nízkymi preletmi nad letiskom Očová a nasledovalo ukážkové pristátie. Tomáš si to všetko užíval s úsmevom na tvári, pripravený ochutnať trochu iný letecký zákusok...

Zalietaj si na lietajúcej motorke aj ty! >>

Akrobatický let vetroňom

Žiadny pohodový let, ale akrobacia ako sa patrí... pripravený bol akrobatický let vetroňom, ktorý otestoval Tomášov zmysel pre rovnováhu a schopnosť udržať obsah žalúdka. Ocitnúť sa vo vzduchu, niekoľko stoviek metrov nad zemou bez motora, točiac sa v krehko vyzerajúcom stroji vyznie bláznivo. Lietadlo vytiahlo vetroň do správnej výšky a nasledoval tichý, ale za to adrenalínom nabitý let, kedy Tomáš otestoval preťaženie až 4G - predsa len to bol bláznivý let! Myslel si, že už viac vzrušenia zažiť nemôže, ale to ešte nevedel čo ho čaká...

Kĺzaj sa vzduchom vo vetroni >>

Let stíhačkou

Let stíhačkou... Je to vôbec na Slovensku možné? Áno je! Na Tomáša čakalo lietadlo L-29 Delfín, najrýchlejší a najbláznivejší stroj zo všetkých, ktoré mal možnosť vyskúšať. S trochou nervozity, ale s poriadnym nadšením sa navliekol do špeciálnej kombinézy, absolvoval zaujímavú predletovú inštruktáž a už svišťal vzduchom. Nestačil sa spamätať a už letel dolu hlavu, absolvoval premety, prudké klesania či stúpania. Brutálne preťaženie 6,5 G zvláda napínaním všetkých svalov. V duchu sa modlil, aby sa skonzumované raňajky nedostali von. Po šialenom lete nasledovalo profi pristátie. Poriadna porcia adrenalínu Tomáša ešte viac nakopla. Je to proste adrenalínový blázon!

Vyskúšaj let stíhačkou a ocitni sa v koži armádneho pilota >>

Tandemový zoskok padákom

Spôsobov ako sa pri horúčavách schladiť je skutočne veľa. Tomáš sa ale rozhodol pre tandemový zoskok. Prečo nespojiť príjemné s užitočným a zažiť tak dávku vzrušenia? Pripnutý k tandempilotovi stúpal do výšin a bol pripravený na skok svojho života. To, čo natrénoval vo veternom tuneli mohol zužitkovať. Dvere sa otvorili a on zhliadol svoju rodnú hrudu z výšky 3 kilometrov. Stačilo jedno naklonenie a už padal nekontrolovateľnou rýchlosťou, ktoré po chvíli zastavilo vystretie padáku. Nasledovalo plachtenie, ktoré mu umožnilo na vlastnej koži pocítiť voľnosť s výhľadom lepším ako v prvom rade kina. Pri kontakte so zemou si povedal: "Stálo to za to!"

Skoč si aj ty z lietadla a objav nový druh závislosti >>

Jazda autokrosovým špeciálom

Po všetkých letoch, preletoch, náletoch, otočkách či plavení prišiel rad aj na auto-moto zážitok, ktorý nenechá chladným ani toho najnáročnejšieho moto maniaka. Žiande obyčajné auto, ale pretekové buginy s ochrannými rámami a zadným náhonom. Všetko zbytočné šlo bokom. Tomáš sa nevedel dočkať. Namiesto krvi mu v žilách prúdi benzín. Po inštruktáži usadol za volant a pedál tlačil až na podlahu. Divoká jazda pripomínala rallye. Bokom do zákruty a brzdenie na šmyku ho poriadne vyhecovalo. Aj keď nerád, po čase vystupuje spokojný a zablatený. Tak to má byť.

 

4. zážitkový deň

Vyhliadkový let vírnikom

Zvláštny názov pre ešte zvláštnejší stroj, vírnik. Tomáš s obavou nastupuje do kokpitu lietadla kríženého s vrtuľníkom. Na svoj vzlet potrebuje rozbeh a tak po krátkom rolovaní sa ocitne celá posádka vo vzduchu. Po chvíli obavy miznú a nastáva uvoľnenie a zábava. Šikovné lietajúce čudo sa točí a vie letieť bokom, čo je skutočne vzrušujúce, ale asi iba pre Tomáša. Nežnejšie pokolenie zmenu smeru nevíta s nadšením. Zvyšná časť letu tak prebieha pokojne, s výhľadom na Čachtický hrad, okolité hory a lúky. Po úspešnom pristátí posádka konštatuje, že netreba súdiť knihu podľa obalu.

Otestuj vírnik na vlastnej koži >>

Jazda na formule

Tomáš na svojej bláznivej ceste už zažil kadečo. Na jazdu na formule sa však skutočne tešil. Kokpit formule má od interiéru bežného auta ďaleko. Navlečený do kombinézy sa "súka" do neveľkého priestoru štvorkolesového stroja a je pripravený na nádielku rýchlosti. Okruh na Slovakiaringu už čaká... Tomáš sa po prvom nevydarenom pohýnaní dostáva do formy a absolvuje mega rýchlu jazdu, z ktorej má zimomriavky na tele. Žiadne čelné sklo, zavadzajúce rámy či iné zbytočnosti. Dravá, dynamická jazda ho presvedčila o tom, že jazdu na formule si bude ešte dlho pamätať.

Staň sa aj ty pilotom formule >>

Prehliadka Bratislavy na Segway

Po vzrušujúcich chvíľach a dychberúcich výhľadoch je tu koniec cesty. Tomáša víta Bratislava s jej majestátnym hradom a pod ním pripravené nám už známe vozítko segway. Po lunárnej jazde v Tatrách už Tomáš pôsobí ako profesionál a svoju vyhliadkovú jazdu predvádza v historických uličkách, Hviezdoslavovom námestí, či pod spomínaným Bratislavským hradom, kde jeho púť končí. 

Segwayom po Bratislave môžeš ísť aj ty >>

Po štyroch adrenalínových, zábavných, bláznivých a rušných dňoch je tu koniec cesty. Tomáš a jeho skupina dobrodruhov z STV smúti. Radi by pokračovali a užívali si všetko, čo naša krásna krajina ponúka. Všetko ale raz musí skončiť a tak je tu aspoň jedna dobrá správa. Tomáš prekonal rekord za najviac absolvovaných zážitkov za 100 hodín. Od Košíc až po Bratislavu, užívajúc si zážitky, zhliadol mnoho krás našej malebnej krajiny, ktorá ponúka toho omnoho viac. Možno nabudúce...

Aby si neprišiel o žiadne pocity a dojmy a vedel si vôbec takúto cestu predstaviť, klikni na video a presvedč sa o tom, že to bol skutočne netradičný šialený trip.

Viac info na www.zazislovensko.sk

Odporúčané