Naša naj zo Sardínie

Naša naj zo Sardínie

17. Jún 2016

Miluješ adrenalín, horolezectvo či potápanie? Si cyklista alebo motorkár a nevieš sa nabažiť kľukatých ciest plných stúpaní a klesaní? Si milionár, vlastníš jachtu a rád vychutnávaš skvelé víno a výbornú stredomorskú kuchyňu? Alebo rád objavuješ pláže so smaragdovou vodou?

Znie to ako reklama na stratený raj, ale toto všetko naozaj môžeš zažiť na jednom mieste. A možno aj preto Sardíniu prirovnávajú k bájnej Atlantíde.

Tento neveľký ostrov sme sa rozhodli preskúmať na našej svadobnej ceste a to najlepšie zachytávame v krátkom článku.

 

Skaly, skaly, skaly

 

Niežeby Sardínia bola ostrovom bez zelene, práve naopak - skaly sú určite niečo, na čo po návšteve ostrova nezabudneš. Grand kaňon Európy – Gola di Gorropu, mis Capo Testa so scenériami ako z levieho kráľa, alebo nádherná jaskyňa Grotta di Nettuno takmer pod hladinou mora – to všetko sú  miesta, ktorých návštevu nebudeš ľutovať.

 

Golla Di Gorropu

 

Capo Testa

 

Ostrov štopľov

 

Nie, nie je to tak. Obyvatelia Sardínie síce nie sú žiadny holandskí dlháni, ale označenie štopeľ si nezaslúžia. Korkový dub je niečo, čo v Sardínii jednoducho neprehliadneš. Spoznáš ho podľa kmeňov oholených od kôry. Nuž a načo by nám bol štopeľ bez fľaše vína? Odpoveď nájdeš vo viacerých vinárskych regiónoch Sardínie. Odporúčame vyskúšať hlavne miestne odrody červeného Canonu a bieleho Vermentina. My sme tak urobili a neľutujeme.

 

Korkový háj

 

 

Pláže

 

Ak patríš k typom, ktorí milujú more a z vody by najradšej nevychádzali, si na správnom mieste. Smaragdové pobrežie Costa Smeralda nie je len miestom, kde z každého kríku vyskočí paparazzi loviaci fotky známych hercov. Je to predovšetkým miesto, kde nájdeš tie najlepšie pláže s bielym pieskom a smaragdovou vodou. Naším favoritom je pláž Spiaggia del Principe.

 

 Spiaggia del Principe

 

Nie je čiara ako čiara.

 

O talianskych šoféroch si už určite čo to počul. Neustále trúbenie, rýchla jazda a nerešpektovanie dopravného značenia. Platí tento stereotyp aj na ostrovanov? Nuž, sčasti. Sardínčania sú skôr trpezlivými šoférmi no na niektoré ich návyky je potrebné si chvíľu zvykať. Plná čiara nie je úplne plná a zastavovať na stopke nie je nutnosťou. Smerovkami je potrebné šetriť a ak už nejakú dáš, tak ju netreba vypínať. Zvyknúť si treba aj na cesty plné zákrut a stúpaní, kvôli ktorým každá cesta trvá o čosi dlhšie, ako to vypočítala navigácia.
Ak povečeriaš s miestnymi, vypijete po pohári vína a všetci svorne odídete domov autom, nečuduj sa. Alkohol je tolerovaný až do 0,5 promile. My sme mali možnosť absolvovať vínu cestu , počas ktorej naša sprievodkyňa vypila len o pár pohárov menej ako my a  potom nás bezpečne odviezla späť do hotela. Vo všetkom sa prispôsobovať miestnym ale neodporúčame.

Odporúčané