Mallorca, raj na zemi

Mallorca, raj na zemi

24. Jún 2016

Máš chuť zažiť luxusnú dovolenku pri mori za málo peňazí? Chceš skúmať historické pamiatky a rôznorodú kultúru? Si gurmán a máš rád nové chute alebo si cyklista ktorý hľadá pri svojich cestách dychberúce výhľady? Mallorca ti splní aj tie najtajnejšie túžby...

 

Mallorca, najväčší z Baleárskych ostrovov – to bol cieľ 5-dňovej dobrodružnej cesty s mojou kamarátkou. Bookli sme letenky a ubytovanie priamo v centre hlavného mesta, Palma de Mallorca a vydali sa skúmať zákutia ostrova.

 

 

Samotné hlavné mesto je mix kultúr, národností, štýlov a života. Človek sa tam cíti ako doma. Španieli sú temperamentní a priateľskí národ a tak sa ti ľahko môže stať, že ťa mladí ľudia kopajúci si loptu v parku nečakane zapoja do hry. Sú to šťastní a spokojní ľudia, ktorí nešetria úsmevmi a radi ti pomôžu a odporučia tie najlepšie miesta. Mallorca je okrem dovolenkovej destinácie pri mori aj cyklistickým rajom. My sme zvolili iný druh dopravy, ale som si istá, že si na svoje príde aj ten najnáročnejší cyklomaniak.

 

Katedrála La Seu

 

 

Paella, sangria, siesta a tapas

Mallorca, to je viac ako len slnko a pláže. Je to mekka pre každého, kto chce vyskúšať turistiku v pohorí Serra de Tramuntana, navštíviť historické pamiatky, ale aj objavovať rôznorodé chute. Povinnou jazdou každého turistu musí byť ochutnanie paely, sangrie a množstva druhov tapas. Samozrejme nesmiem zabudnúť na čerstvú pomarančovú šťavu, ktorá chutí úplne inak ako u nás. Španielska kuchyňa nám učarovala a človek by si na to ľahko zvykol. Jediným negatívom kulinárskych zážitkov, bola pre nás slovenky siesta. V čase od cca 14:00 do 16:00 sme mali problém najesť sa. Ak nemáš chuť na fastfood, pizzu a kebab, veľmi si nenavyberáš.

 

 

Raj pre dovolenkárov

Ak si rád vychutnáš nádherné pieskové pláže a čarovné tyrkysové more, určite sa vydaj na severo-východ, do Alcúdie. Hradbami obohnané mesto s historickým centrom, minikaviarničky, moderné obchody, plážové rezorty a čisté tyrkysové more. Keďže sme Mallorcu navštívili začiatkom apríla, teplota vody nás na kúpanie nelákala, ale to však nevadilo anglickým turistom. More hrá hneď niekoľými farbami modrej a tak sa človek musí doslova uštipnúť, aby sa presvedčil, že to nie je len sen. Zvolili sme teda skúmanie mesta "napešo" a ver mi, bolo sa na čo pozerať.

 

Historická brána opevnenia

 

Mestská pláž

 

Pomaranče, pomaranče a zase raz pomaranče

Povinnou jazdou by mal byť aj výlet do Sollera cez Sollerské údolie, až do jeho prístavu. Odporúčam cestu historickým vláčikom a električkou. Trochu si priplatíš, ale je to zaujímavá cesta cez skalnaté tunely, priepastné údolia, pomarančové aleje a nádherné historické dedinky. Naokolo ciest sa tiahli pomarančovníky a vzduch bol nasiaknutý príjemnou citrusovou vôňou. Pri našich potulkách sme sa prepletali úzkymi uličkami kamenných domov a nasávali atmosféru miesta. Najviac nám však učaroval samotný prístav. Všetky domčeky a kaviarničky sú situované pri vode, takže vychutnanie si čerstvej pomarančovej štavy s nohami zaborenými v piesku na brehu mora je samozrejmosťou.

 

Električka do Porte de Soller

 

Naše túlavé topánky objavili jeden z najkrajších výhľadov – vyhliadku nad mestom, kde človek načerpal novú energiu a zabudol na akékoľvek problémy. Šum mora, páliace slnko, pomaranče a príjemní ľudia... Mallorcu jednoznačne odporúčame!

 

Odporúčané