Letom svetom - zábavné zvyky a tradície

Letom svetom - zábavné zvyky a tradície

14. November 2014

Zvyky a tradície sa po celom svete dodržujú, aby priniesli ľuďom, zdravie, šťastie, lásku, blahobyt,  či vlahu a priazeň bohov. Niektoré z nich však  skôr pripomínajú recesiu vhodnú ako námet na  bláznivú komédiu. "Iný kraj, iný mrav" tu platí 200-percentne. Mnohé z nich sú výstrelkom  znudených ľudí bažiacich po zábave, iné  sú dôležitou súčasťou kultúry už stáročia.  Pripravili sme si pre Teba malý výber z toho, čo  môžeš v jednotlivých krajinách sveta sám zažiť  alebo vidieť. Pripútaj sa, linka Letom-svetom  práve štartuje...

Čo: Naháňanie syra

Kde: Gloucestershire, Anglicko
Kedy: posledný májový pondelok

zdroj

 

Naháňanie kolesa syra Double Gloucester sa datuje okolo roku 1800, kedy sa ho zúčastnili miestni z mesta Brockworth. Postupom času sa z tejto bláznivej atrakcie stala tradícia a každoročne za ňou cestujú ľudia z celého sveta. Naháňanie syra je vlastne súťaž, kde je Tvojou úlohou chytiť syr skôr, ako sa skotúla dolu z 200 metrového kopca. Je Ti jasné, že zlomeniny či pomliaždeniny sú nevyhnutnou súčasťou tohto bláznivého festivalu?! A čo vyhrá ten, čo syr chytí? Správne. Syr!

Pozri si ako to vyzerá na nasledovnom odkaze: Naháňanie syra

 

Čo: Preteky na kancelárskych stoličkách
Kde: Bad Koenig-Zell, Nemecko
Kedy: apríl

zdroj

 

Nudí ťa denno-denné sedenie na starých nepohodlných kancelárskych stoličkách? Chceš zažiť niečo vzrušujúce? Spusti sa na vlastnoručne "vytuningovanej"stoličke dolu kopcom rýchlosťou skoro 35 km/h spolu s ďalšímibláznami a ukáž svoju odvahu. Na dráhe dlhej cez 180 metrov, na Teba budú čakať rôzne prekážky či skoky. Ak nevyhráš alebo sa do cieľa nedostavíš celý (pretože aj to sa môže stať), môžeš vyhrať cenu obecenstva za najlepší kostým. Spusti sa ako kovboj, sliepka alebo iná bláznivá kreatúra a zaujmi obecenstvo. Zábavná akcia vznikla ako vtip v roku 2008 a do dnes si získala mnoho fanúšíkov. Ustálila sa ako festival, ktorý každoročne navštívi niekoľko tisíc ľudí.

Viac na nasledovnom odkaze: Preteky na kancelárskych stoličkách

 

Čo: Preteky motorových kosačiek
Kde: USA
Kedy: Deň nezávislosti

zdroj

 

Zaujímavá motorová naháňačka vznikla v roku 1963, v mestečku Twelve Mile v Indiane. Boli to jednoduché preteky so stanoveným štartom a cieľom. Časom sa podmienky súťaže upravili a súťaž sa tak stala omnoho zaujímavejšia. Trať je dlhá 24 km a zahŕňa 60 kôl v parku s maximálne 33 účastníkmi. Každý tím pozostáva z vodiča, dvojčlenného servisného tímu a okruhového rozhodcu. Každá kosačka musí v kvalifikácii dosiahnuť približne 48 km/h. Tak čo? Máš doma takúto kosačku? Nenechaj ju stáť nečinne v šope a trochu ju prevetraj!

Ako to vyzerá v skutočnosti? Klikni sem - Preteky motorových kosačiek

 

Čo: Nosenie manželiek
Kde: Sonkajärvi, Fínsko
Kedy: júl

zdroj

 

Máš doma výnimočnú ženu, ktorú by si najradšej nosil na rukách teda na pleciach? Tak sa zúčastni pretekov v nosení manželiek. Ako? Stačí mať manželku (alebo si od niekoho manželku požičať) staršiu 17 rokov, ktorá váži viac ako 49 kíl a zaplatiť vstupné 50 € za pár. Preteká sa na trati dlhej 253.5 metrov, kde je povrch čiastočne piesok a štrk. Trať má 2 suché a jednu vodnú prekážku (cca meter hlbokú). Kvalifikáciu beží od 5 do 10 párov naraz. Prvé tri postupujú do ďalšieho kola, až kým neostanú posledné tri páry vo finále. Netradičné preteky sa konajú od roku 1992 a stali sa tak inšpiráciou pre ďalšie verzie po celom svete. Tak zober nohy na plecia, teda ženy na plecia a bež....!

Zaujímavé video - Nosenie manželiek

 

Čo: Imitovanie prasiat
Kde: Francúzsko
Kedy: august

zdroj

 

Na každoročnom francúzskom festivale (La Pourcailhade) sa okrem výstavy prasiat či prasacích pochúťok koná aj množstvo prasacích súťaží. Prasacie preteky, súťaž o najlepší prasací outfit či najrýchlejšieho jedáka bravčových párkov. Čerešničkou na torte je určite súťaž v prasacej imitácii. Kvílenie však nestačí. Musíš sa správať ako prasa, jesť ako prasa a vyzerať ako prasa. Každá imitácia musí napodobňovať prasa v určitom období života - od narodenia až po smrť. V prípade ak zaujmeš porotu, vyhráš cenu vo výške 500 Eur. Po tomto festivale budeš mať prasiat plné zuby... doslova.

Zaujalo Ťa to? Klikni a dozvieš sa viac - Imitovanie prasiat

 

Čo: La tomatina – Obhadzovanie sa paradajkami
Kde: Španielsko
Kedy: posledná augustová streda

zdroj

 

Rok čo rok sa v meste Bunol neďaleko Valencie koná známy festival, kde sa ľudia obhadzujú prezretými paradajkami.La Tomatina odštartovala v auguste roku 1945, ako nevinná hra miestnych detí. Existuje množstvo dohadov ako a prečo vlastne tento festival vznikol. Isté je, že rok čo rok La Tomatinu navštívi viac ako 20 000 paradajkových nadšencov. Aké sú pravidlá tejto červenej vojny? Prídi, zober si rajčiny a hádž ich po ďalších účastníkoch. Nesmie sa hádzať ničím iným ako rajčinami, nesmie sa trhať iným oblečenie a každá rajčina musí byť pred hodením rozmliaždená. Bitka končí ohlušujúcimi detonáciami, kedy každý ukončí hádzanie. Po tomto zážitku by sme nechceli byť upratovacou čatou v tomto meste...

Na tomto odkaze si pozri, ako to vyzerá - Paradajková vojna

 

Poznáš aj tie nejaké bláznivé tradície či zvyky vo svojom okolí? Podeľ sa s nami...

Odporúčané