Kam sa oplatí zájsť tento marec?

Kam sa oplatí zájsť tento marec?

2. Marec 2016

6 udalostí zo sveta a domova, ktoré nás zaujali a ktoré by sme chceli aj my vidieť
 

Frozen Dead Guy Days

11.-13.3. Nederland, Colorádo, USA

Dni umrznutého chlapíka, tak by sa voľne dal preložiť názov jedného z najpodivnejších a najbizarnejších festivalov na svete vôbec. Festival s čudesným príbehom, na začiatku ktorého bol mŕtvy 89-ročný nór a jeho potomkovia, ktorí sa nechceli zmieriť s dedovým osudom. Starkého poslali zamraziť do USA, kam sa neskôr sami presťahovali a pokúsili rozbehnúť podobný biznis s uchovávaním nebožtíkov.

Tak sa dedovo telo dostalo do mesteška Nederland v štáte Colorádo. Informácie o nelegálnej držbe zamrazeného príbuzného napokon prenikla do médii a na tlak verejnosti dostávajú potomkovia výnimku. Píše sa rok 2000, dedo je 11 rokov v ľade a festival sa začína.

Ak sa náhodou budeš nachádzať tento mesiac v USA, máš rád čierny humor, neváhaj a navštív festival Frozen Dead Guy Days. Vo výške 2500 m.n.m. na teba čaká prehliadka pohrebných vozov, hod mrazeným lososom, beh s truhlou cez prekážky, ako aj desiatky kapiel a hektolitre piva.

 

Deň svätého Patrika

17.3. Dublín, Írsko

Dva listy, ktoré sv. Patrik napísal o svojom živote a adresoval sebe samému, stačili na vznik legendy. Táto legenda stojí za najväčšími oslavami, ktoré môžeš zažiť všade tam, kde žijú íri. Ak chceš zažiť skutočný vrchol štyri dni trvajúcej pitky zájdi 17. marca do Dublinu. Čaká na teba zelený sprievod plný rozjarených chlapíkov, fungujúcich na írsku ropu – Guiness. K videniu budú aj desiatky hudobníkov a pouličných umelcov.

 

zdroj

Semana Santa – Svätý týždeň

20 – 26.3. Antigua Guatemala

Oblievačka, šibačka či hľadanie čokoládových vajíčok - oslavy Veľkej noci majú vo svete rôzne podoby. Tie najveľkolepejšie môžeš zažiť počas Svätého týždňa po celej Latinskej Amerike. Azda najstrhujúcejšia veľkonočná procesia bude k videniu počas tohoročnej Veľkej noci v hlavnom meste Guatemali – Antigua. Procesná cesta je značená 20 metov dlhými pestrofarebnými kobercami vytvorenými z kvetov, piesku a iného materiálu.

Stovky mužov zahalených do fialovej farby (cucuruchos) symbolizujúcej pokánie, nesúcich nosidlá, na ktorých sú umiestnené výjavy z posledných dní Ježiša, spravia aj z neveriaceho aspoň na malú chvíľu veriaceho.

 

zdroj

Svetový pohár v alpskom lyžovaní žien

4.- 6.3. Jasná

Aj na Slovensku nájdeme v marci podujatia, ktoré sa oplatí vidieť. Hneď prvý víkend sa po 32-rokoch zíde pod Chopkom ženská špička alpského lyžovania. Čo nás teší ešte viac je, že o stupne víťazov sa pobijú aj naše želiezka v ohni - Veronika Velez Zuzulová a Petra Vlhová. Oddýchni si na chvíľu od volebných analýz, zájdi do Jasnej alebo aspoň prepni na verejnoprávnu dvojku. Na svete sú aj dôležitejšie veci ako politika!

 

zdroj

 

Hrdinovia všedného dňa

19.2 – 30.6. Slovenské národné múzeum Bratislava

Aj v marci pokračuje interaktívna výstava pre deti vo veku od 3 do 13 rokov. Zober svojich najmenších do múzea. Naučia sa na aké čísla volať v rôznych situáciach, dozvedia sa ako predchádzať požiarom alebo poskytovať prvú pomoc. To všetko interaktívnou hravou formou.

 

zdroj

Pribina Cup

25.2 – 2.4. Športové letisko Nitra

Rád lietaš v oblakoch? Užívaš si ticho a pohľady na krajinu? Ak si odpovedal kladne, Nitra je miestom, ktoré musíš na prelome mesiacov určite navštíviť. Už pomaly tradičné najväčšie plachtárske podujatie v strednej Európe privíta aj tento rok viac ako sto pilotov z celého sveta, aby spolu súťažili v bezmotorovom lietaní. Podarí sa tento rok prekonať 5 rokov starý rekord, keď nad Nitru vzlietlo naraz 154 súťažných vetroňov? Príď sa o tom presvedčiť.

 

Odporúčané