7 miest, ktoré (zrejme) nikdy nenavštíviš

7 miest, ktoré (zrejme) nikdy nenavštíviš

30. Október 2015

Všetci dobre vieme, že naša planéta ešte stále nie je prebádaná. Existujú však miesta, na ktoré sa dostanú len vyvolení. Pozri si náš seriál o známych-neznámych miestach, na ktoré pravdepodobne tvoja noha nikdy nevkročí. Nehľadaj Oblasť 51 (konšpirátori majú smolu), ani Vatikánske archívy. V našom zozname nájdeš lokality, o ktorých si doteraz pravdepodobne ani len nepočul... prajeme ti príjemné čítanie.  

Prístup na nasledovné miesta je buď úplne zakázaný, je tam vstup na vlastné riziko, je nákladné či nemožné sa tam dostať alebo proste nie si vyvoleným. 1. časť nášho tajomného seriálu začína zoznamom tajuplných ostrovov, na ktoré radšej ani nechoď!

 

 

Ostrov Surtsey - Island

Mladučký ostrov vznikol vulkanickými erupciami, ktoré trvali v rozmedzí rokov 1963 až 1967. Krátko po začatí eurpcii sa na tento neobvyklý úkaz vydali pozrieť odborníci a novinári z celého sveta. Pre geológov a biológov je to zhmotnenie sna, nájdenie svätého grálu. Od podlahy môžu sledovať vývoj ostrova, ale hlavne mikroorganizmov, ktoré sa objavili takmer ihneď po stuhnutí lávy. Momentálne väčšinu jeho rozlohy tvorí mach, huby a stromy, ako je osika či vŕba. Surtsey je vzdialený približne 32 km od pobrežia Islandu a vďaka poryvom vetrov a vodnej erózie (spôsobenej morskými vlnami) sa jeho veľkosť redukuje (momentálne má rozlohu 1,41 km štvorcových). Svoje meno dostal po škandinávskom mytologickom obrovi Surtovi, ktorý bol odsúdený na zánik (Surtsey – islandsky Surtov ostrov) zrejme tak, ako tento ostrov. V roku 2008 bol Surtsey zaradený na Zoznam svetového dedičstva UNESCO a pre vstup potrebuješ špeciálne povolenie. Môžeš si teda domyslieť, že ťa tam asi nepustia.

 

 

Hadí ostrov - Brazília

 Ak si čo i len trochu bystrý, tak si sa už podľa názvu dovtípil, že ostrov je pomenovaný kvôli najvyššej koncentrácii hadov. A aby toho nebolo málo, je tam najvyššia koncentrácia najjedovatejších hadov sveta. Na 1 m štvorcový pripadá 5 hadov a predpokladaný celkový počet beznohých obyvateľov je okolo 2 000 na cca 430 ha! Hadí ostrov je jediné miesto na svete, kde nájdeš nový druh zmije Bothrops insularis. Ostrov (španielsky Ilha da Queimada Grande) sa nachádza pri Brazílií. Vstup majú len vedci a námorníctvo (ktoré vedcov musí sprevádzať). Jedinými ľudskými obyvateľmi boli správca majáku a jeho rodina. Bohužiaľ po jednej nočnej "hadej razii" ich našli mŕtvych... Pobyt na tomto ostrove si užiješ jedine, ak si sám hadom!

 

 

Ostrov Sentinel

 Severný Sentinel sa nachádza v Bengálskom zálive mezi Indonéziou a Barmou a je súčasťou tzv. Andamanskej reťaze. Tento nedostupný autonómny ostrov (obkolesený útesmi a pokrytý džungľou) obýva domorodý kmeň tzv. Sentinelov, ktorí nie sú voči cudzincom veľmi priateľskí. Každého nepozvaného "vítajú" spŕškou šípou. Nechcú mať s modernou civilizáciou nič spoločné. Z tohto dôvodu o nich nevieme absolútne nič. Koľko osôb tvorí kmeň, ako bývajú, aké majú zvyky či kultúru, dokonca nevieme aký jazyk používajú... právom sú teda považovaní za najizolovanejší kmeň na svete. Mnohokrát sa ich ľudia snažili "podplatiť" darmi akú sú kokosy, nožíky či zrkadlá. Domorodci veci zužitkovali, ale o "zoznamovačku" nemali záujem. Keď tu v roku 1981 stroskotala nákladná loď Primrose, celú posádku museli evakuovať vrtuľníkom, kvôli bezpečnosti. Na tomto mieste naozaj nezažiješ vrúcne privítanie...

 

 

Tristan Da Cunha - južná časť Atlantického oceánu 

Máš chuť bývať na najizolovanejšom súostroví sveta? Nachádza sa medzi Južnou Amerikou a Afrikou. Chceme ti predstaviť jeden konkrétny vulkanický ostrov s rovnomenným názvom, ktorý obýva 268 stálych obyvateľov. Bývajú v malej dedinke Edinburgh of the Seven Seas. A prečo tento ostrov neodporúčame? Pretože je skutočne nedostupný. Od Ria de Janeiro je vzdialené cez 3360 km a od Kapského mesta 2800 km. Na ostrove nájdeš napríklad poštu (vydáva unikátne poštové známky), obchod so suvenírmy (ktorý asi preplnený nebýva), továreň na spracovnie račieho mäsa, kostol, nemocnicu či múzeum. Ak by si sa predsa len rozhodol toto izolované miesto navštíviť, môžeš si spraviť "krátky" výlet loďou. Plavba potrvá len 6 dní. Na lietadlo zabudni - kvôli členitému povrchu nemá ostrov žiadnu dráhu pre lietadlo. Jeho rozloha je len 11 kilometrov a celú jeho plochu tvorí v podstate aktívny vulkán, ktorý v roku 1961 prinútil miestnych opustiť svoje domovy. Stalo sa tak len na dva roky, pretože keď pominula smrtiaca hrozba lávy a jedovatých plynov, na ostrov sa vrátili. Tak čo povieš? Ukecali by sme ťa?

 

Ballova pyramída - Oceánia

Je to malý ostrovček vulkanického pôvodu, ktorý je vďaka svojej výške 562 metrov považovaný za najvyšší morský útes. Ostrov sa nachádza v Tasmánskom mori a už z diaľky pripomína akúsi pevnosť či hrad. Nenechaj sa zmiasť na pohľad idylickým zjavom. Vôkol neho nájdeš len žraloky a na ňom ani stopu po žijúcich tvoroch. Teda aspoň tak si to mysleli vedci, až kým sa v roku 2001 jeho tajomstvá nerozhodli odkryť 2 vedci. Našli tam cez 2 desiatky exemplárov najväčšieho suchozemského hmyzu, o ktorom si mysleli, že vyhynul. Laicky ho nazývajú stromový homár alebo strašilka (lat. Dryococelus australis). Nikto nevie ako sa na ostrov tento tvor dostal, avšak sa rozhodli jeho rod zachovať. Preto je vstup na tento ostrov zakázaný a aj samotná dostupnosť na jeho vrchol je pre skúsenejších lezcov. Radíme ti, ostaň pekne doma, v teple a bezpečí.

 

Ostrovy Izu - Japonsko

Neďaleko Tokia sa rozprestiera viac ako tucet menších vulkanických ostrovčekov. Na jednom z nich, konkrétne na ostrove Miyake-jima nájdeš viac ako 2 000 obyvateľov. Nie je to nič neobvyklého, teda až na to ovzdušie. V dôsledku sopečnej aktivity je doslova zamorené sírou. Aj napriek tomuto nie príliš priaznivému prostrediu tu žijú ľudia, ktorí sa s týmto "maličkým" problémom vysporiadali. Zamorenie nie je extrémne, ale za to intenzívne. Obyvatelia tu za pomoci plynových masiek žijú v podstate bez problémov. Keď zaznie siréna (ohlasuje zvýšenú hladinu síry vo vzduchu), je čas na plynovú masku, ktorá je povinnou výbavou každého "domorodca". Pýtaš sa, prečo sa z takého nehostinného prostredia neodsťahujú? Odpoveď je jednoduchá – peniaze! Obyvatelia majú podporu z vedeckých kruhov. Na malej vzorke vedci testujú dlhodobý vplyv syričitanov na ľudský organizmus a sú teda neustáli monitorovaní. Tak čo? Dal by si sa na takýto "experimentálny" život?

 

Ostrov Gruinard - Škótsko

Neďaleko pobrežia Škótska (cca 1,1 km), nájdeš ostrov Gruinard, ktorý je vo svete známy ako antraxový ostrov. Podľa jeho prezývky sa môžeš dovtípiť, prečo získal takéto nie práve lichotivé meno. Z čias druhej svetovej vojny (40-te roky), kedy Briti vyvíjali a testovali novú smrtiacu látku, antrax. Testovali ju na stáde cca 80 oviec, na ktoré zhodili biologické "bomby" naplnené smrtiacou baktériou. Ich koniec bol spečatení a postupne začali umierať. Antraxom sa nekontaminoval len vzduch, ale aj pôda. Aj po niekoľkých desaťročiach boli hodnoty zamorenia skutočne vysoké. V roku 1986 (teda skoro po 50-tich rokoch), začala vláda ostrov postupne čistiť postrekom s roztokom formaldehydu a morskej vody. Ostrov sa následne o štyri roky neskôr stal prístupný a bezpečný. Teda aspoň oficiálne, ale kto z nás by si to chcel sám overiť?

 

Ak vieš aj Ty o nejakých "príjemných ostrovčekoch na život", pridaj ich do komentu!

Odporúčané