6 rád ako si užiť jazdu na autokrosovej trati

6 rád ako si užiť jazdu na autokrosovej trati

26. August 2015

Enjoy tím opäť testoval jeden z jedinečných automobilových zážitkov, ktoré môžeš absolvovať na Slovensku. V horúci podvečer sme vyskúšali, ako sa jazdí na autokrosovom okruhu Motošport arény v Oslanoch.

 

Kde sa trať nachádza a na čom budeš jazdiť?

Areál Motošport arény nájdeš neďaleko obce Oslany, medzi Partizánskym a Prievidzou. V smere od Prievidze odbočíš za obcou smerom na Žarnovicu a po pár minútach jazdy uvidíš na ľavej strane autokrosový areál. Autokrosový špeciál otestuj aj ty TU

Na trati si môžeš zajazdiť s vlastným autom alebo počas verejných jázd na autokrosových špeciáloch, buginách, ktoré sme otestovali aj my. Z nášho mini testu vzniklo pár praktických rád, o ktoré by sme sa s tebou radi podelili.

...štvorkolesové šípy čakajú na svoj štart...

 

...prudké zákruty či parádne rovinky - nudiť sa nebudeš...

 

Nedaj na prvý dojem

Si na autokrose, tak ako my, po prvýkrát? Nedaj sa zmiasť vzhľadom trate ani bugín. Prach za kolesami a blato za ušami sú korením jazdy a k štýlu tohto motošportu jednoducho patria. Ak by toho prachu bolo predsa len priveľa, trať ti pokropia polievacím vozidlom.

Neodcudzuj ani na prvý pohľad obité buginy. Napriek ošumelému vzhľadu spĺňajú všetky požiadavky na autokrosový špeciál, dajú ti dostatočnú rýchlosť, ovládateľnosť aj pocit bezpečia.

...nesúď knihu podľa obalu...

 

Počúvaj úvodnú inštruktáž

Ani jeden šofér nemá rád, keď ho niekto poučujte ako riadiť svojho miláčika. Inštruktáž je povinnou jazdou pri všetkých automobilových zážitkoch – bez toho sa nezaobídeš. Má ti pomôcť zvládnuť mašinu, v ktorej budeš sedieť prvýkrát a pripraviť ťa na nástrahy trate. Vedome, či nevedome veľa jazdcov na rady nedá a tvrdohlavo si ide po svojom. Často sa tak na trati dostávajú do situácii, ktoré nevedia zvládať. Nepridávaj sa k tejto skupine. Technicky zvládnutá jazda je oveľa dynamickejšia, zábavnejšia a riziko poškodenia auta, alebo vlastného zdravia je minimalizované.

Začni pomalšie

Začni jazdiť pomaly a postupne zrýchľuj. V nižšej rýchlosti dostaneš zákruty do ruky s väčšou ľahkosťou. V každom ďalšom kole potom môžeš o čosi zrýchliť. Budeš prekvapený, ako rýchlo sa naučíš zvládať buginu a ako sa tvoj čas na kolo bude zlepšovať. Ja som veru bol.

...toto radšej neskúšaj alebo pomaly ďalej zájdeš...

Pozor zákruta!

To ako rýchlo trať zvládneš, záleží od toho ako rýchlo zvládneš prejazdy zákrutou a kedy budeš môcť po zákrute znovu naplno šliapnuť na plyn. Ak do zákruty vletíš ako blázon, príliš rýchlo, nemusíš to ustáť. Dobrzdi ešte pred tým ako do zákruty vojdeš. Brzdenie v zákrute s vytočeným volantom pri vysokej rýchlosti, dostane auto do šmyku a teba úplne mimo hru. Ak si dostatočne spomalil, s jemne zošliapnutým plynovým pedálom vojdi do zákruty a postupne pridávaj. Sám zbadáš hranicu kedy ti začne bugina pod zadkom utekať. Po prekonaní bodu, kde sa zákruta láme, odstredivá sila začne povoľovať a ty môžeš opäť naplno šliapnuť na plyn.

Ak potrebuješ pred zákrutou preradiť, pribrzdi a preraď, pred tým ako začneš točiť. Podradenie môže príliš spomaliť alebo úplne zablokovať kolesá. Ak si v zákrute blízko zvodidiel, ostáva ti už len čakať ako to celé dopadne.

Ja som vďaka vysokej rýchlosti a neskorému podradeniu zaparkoval svoju buginu rovno do zvodidiel. Výsledok – odtrhnuté zavesenie kolesa, predčasne ukončená jazda a pošramotené sebavedomie.

...i mistr se někdy utne... 

 

Primerane sa obleč

Aj keď sú podmienky na trati ideálne (nie je príliš mokrá ani suchá). Je naivné myslieť si, že sa nezamažeš. Prach a blato k autokrosu patria. Do buginy sa vchádza malým oknom a neotrieť sa pritom o rám je takmer nemožné. Na jazdu sa patrične priprav. Staršie tenisky, nohavice a tričko určite nebudeš ľutovať, tak ako nové gate od Levi Straussa.

Zober so sebou priateľov

Nič nie je lepšie ako zdieľanie zážitkov so svojimi priateľmi. O to viac, keď sa k tomu pridá trochu zdravej rivality a následného doťahovania sa. Nezáleží na tom či si bol najrýchlejší alebo najpomalší jazdec, po jazde budeš určite plný dojmov z trate, auta a jeho zvládnutia. S partiou správnych osôb nie len autokros, ale aj večera po ňom chutí najlepšie. Náš tím to môže potvrdiť.

...rýchlo a zbesilo...

 

Naše zhrnutie - poď do toho a objav v sebe dušu pretekára!

-ZM-

Odporúčané